سازمان طرف قرارداد: شرکت برق منطقه ایی اصفهان

سال شروع پژوهش: ۱۳۹۰

اهداف پروژه پوشش چند منظوره نانو کامپوزیت :

نانو کامپوزیت

نانو کامپوزیت

در این پروژه با استفاده از فناوری نانو ، راهکارهای بهینه و جدیدی برای طراحی و ساخت یک نانو کامپوزیت و بررسی روش های پیاده سازی آن بر روی خطوط انتقال نیرو به منظور بهبود پارامترهای  مکانیکی و الکتریکی خط انجام می گیرد.

 

نتایج و دستاوردهای پروژه :

  • کاهش ۹۰ درصدی تلفات کرونا (Corona) در خطوط انتقال نیرو
  • کاهش چشمگیر تلفات حرارتی در خطوط انتقال نیرو
  • ایجاد پوشش های یخ گریز در نواحی سردسیر کشور و کاهش صدمات یخ
  • کاهش دمای هادی در اثر افزایش انتقال حرارت5

تأثیرات تحقق پروژه:

  • صرفه جویی در مصرف انرژی به میزان قابل توجه
  • کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از تلفات کرونا
  • ایجاد ارزش افزوده قابل توجه در صنعت برق از طریق کاهش انرژی مصرفی در خطوط نیرو

 

با توجه به ارزش‌

انرژی و پیامدهای زیست محیطی ای که افزایش تلفات به همراه دارد، لازم است اقدامات مؤثری در زمینه کاهش تلفات صورت گیرد. این مهم قابل دستیابی نیست مگر با برنامه ریزی مناسب و تعیین نقشه راه.

مشکلی که در شبکه قدرت ایران وجود دارد، عدم وجود اطلاعات کافی در مورد تلفات است. به عنوان مثال در مورد میزان تلفات کرونای خطوط فشار قوی اطلاعاتی در دست نیست. این در حالی است که با افزایش سطح ولتاژ خطوط ، تلفات کرونا از اهمیت زیادی برخوردار می­شود. هر چند محاسبه دقیق میزان تلفات شبکه از اهمیت بسیار زیادی در برنامه ریزی صحیح جهت بهینه نمودن تلفات دارد اما به کارگیری روش هایی مانند پوشش دهی خطوط انتقال که شرح کارایی آن در ادامه آمده است، می تواند ضمن کاهش تلفات و صرفه جویی در مصرف منابع سوخت کشور، کاهش آلودگی هوا و افزایش ظرفیت بهره برداری از خطوط را به همراه داشته باشد.

آن چه دراین پروژه ارائه می شود یک نوع پوشش نانو کامپوزیت  به منظور کاهش تلفات ناشی از کرونا و بهبود پارامترهای الکتریکی و مکانیکی خطوط انتقال نیرو است که برای اولین بار در جهان توسط شرکت نانو واحد صنعت پرشیا تولید شده است. اضافه کردن این پوشش ها به خطوط انتقال نیرو باعث بهبود دفع حرارتی شده و در نتیجه ظرفیت انتقال توان را افزایش می دهد. به علاوه این پوشش ها قادر به کاهش مقاومت خطوط بوده و میزان تلفات انرژی را کاهش می دهند. بدین ترتیب هزینه های انتقال نیرو ناشی از تلفات انرژی و احداث خطوط جدید به دلیل قابلیت بیشتر انتقال توان از خطوط موجود، کاهش یافته و صرفه جویی قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

 

56

 

در این پوشش ها از نانو ذرات (Tio2-Sio2) به عنوان پرکننده استفاده شده است. دلیل استفاده از (Tio2) خواص ایده آل این ماده در کاهش تلفات کرونا می باشد. در این پروژه از فیلم های نانو هیبریدی (Tio2) که به کمک فرایند پلیمریزاسیون پخشی  تولید می شوند، به عنوان پوشش استفاده شده است. همچنین در پوشش فوق از (Sio2) نیز توأم با (Tio2) ، به منظور خاصیت پلیمریزاسیون و ترکیب پذیری بهتر مواد آلی و ایجاد پوشش بهتر و همچنین ایجاد خاصیت آب گریزی و خود تمیز شوندگی در پوشش تولید شده و قوت بخشیدن به خواص (Tio2)، استفاده شده است.

از جمله ویژگی های فنی مثبت  پوشش مذکور می توان موارد زیر را نام برد:

۱-کاهش اتلاف انرژی الکتریکی

۲- افزایش راندمان الکتریکی خطوط انتقال

۳- افزایش مقاومت در برابر کرونا و پدیده شکست الکتریکی

۴- کاهش تلفات حرارتی در خطوط نیرو

۵- کاهش شدت فرسودگی در هادی های خطوط انتقال

۶- خاصیت افزایش عایق سطحی در پوشش ایجاد شده

۷- ایجاد خاصیت آب گریزی و خود تمیزشوندگی در پوشش ایجاد شده و در نتیجه جلوگیری از یخ زدگی خطوط  در مناطق سردسیر

۸- کاهش خسارت خطوط انتقال در مناطق آلوده

۹- سازگاری با محیط زیست

korona78