برگزاری نشست بررسی طرح احیای تالاب انزلی و بازدید معاونین رییس جمهور و روسای سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست کشور و استاندار گیلان از محل پروژه زیست پالایی تسریع یافته بایوجمی درتالاب انزلی

صبح روز جمعه ۱۵ تیر ماه ۹۷، نشست بررسی  طرح احیای تالاب انزلی با حضور دکتر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور، دکتر سالاری استاندار گیلان و جمعی از مدیران در انزلی برگزار شد.

در این نشست گزارشی از چگونگی اجرای پروژه  احیای تالاب انزلی توسط مجری طرح (شرکت نانو واحد صنعت پرشیا، پدید آورنده فناوری بایوجمی و مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان) ارائه و تصمیمات لازم در جهت اجرای آن اتخاذ شد.

بازدید میدانی از روند اجرای پروژه تصفیه و زیست پالایی تسریع یافته تالاب انزلی (با استفاده از فناوری بایوجمی) نیز از دیگر برنامه های معاونین رئیس جمهور و استاندار گیلان به انزلی بود.

دکتر محمدباقر نوبخت پس از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: در کنار احیاء دریاچه ارومیه که دولت تدبیر و امید به آن اهتمام داشته و دارد، احیاء تالاب بین المللی انزلی نیز در دستور کار دولت است.

 معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه احیای تالاب انزلی از اهمیت ویژه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی برخوردار است خاطرنشان کرد: روش‌های نوین ساماندهی و احیای تالاب انزلی باید به صورت فوریت ارزیابی شده و مشخص شود که از چه منابعی می‌توان اعتبار مذکور را تامین کرد.

وی همچنین اضافه کرد: مقرر شده با فناوری های  نوین بومی که بهره وری بیشتری دارد، این مهم انجام شود و برای احیای تالاب انزلی، طی سه سال با صرف اعتباراتی حدود ۸۵۰ میلیارد تومان می توان اقدام کرد.

 بنا بر گفته دکتر عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور، برخی تالاب ها مثل تالاب انزلی نیز که در انتهای رودخانه و ابتدای دریای خزر هستند، به دلیل ورود آلودگی هایی همچون پسماندهای کشاورزی و فاضلاب های شهری، حالت بی هوازی پیدا کرده و انباشته از رسوبات شده است. وی ادامه داد: برنامه جدیدی ارائه شده که با این فناوری نوین و با کمتر از سه درصد هزینه پیش بینی شده گذشته، طی سه تا چهار سال آینده، این تالاب احیاء شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین افزود: عملیات آزمایشی این مهم با همکاری موسسه تحقیقات شیلات انجام شده و امیدواریم با روش جدید، تالاب تا سال ۱۴۰۰ احیاء شود.

پروژه احیای تالاب انزلی توسط شرکت دانش بنیان نانو واحد صنعت پرشیا (پدید آورنده فناوری بایوجمی)  مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان  با نظارت کارگروه احیای تالاب انزلی انجام شد. سازمان محیط زیست گیلان به عنوان کارفرمای این پروژه و پژوهشکده آبزی پروری آب های داخلی و سازمان شیلات گیلان  از همکاران این پروژه هستند.

نتایج بدست امده از این پژوهش نشان از توانایی این فناوری در احیای تالاب انزلی دارد . با بازدید  دکتر محمد باقر نوبخت و دکترعیسی کلانتری به همراه مسولین محترم استان گیلان از محل اجرای آزمایشی پروژه زیست پالایی تسریع یافته تالاب انزلی، قرار بر توسعه پروژه در قسمت های دیگر تالاب شد تا به کمک این فناوری و تامین بودجه لازم بتوان کل تالاب انزلی را از مرگ تدریجی نجات داد.

فناوری به کار برده شده در احیای تالاب انزلی ، روش زیست پالایی تسریع یافته بایوجمی است که دارای ثبت اختراع به شماره ۰۱۷۳۱۲ الف/۸۹ بوده و با تنظیم پارامترهای الکتریکی در اکوسیستم آبی میتواند به عنوان یک تسریع کننده طبیعی در سیکل های زیستی عمل کند.