استفاده از فناوری فعال،جهت حذف آلودگی های بیولوژیکی آب، به منظور افزایش بهره وری غشا در سیستم تصفیه آب

سازمان طرف قرارداد: پالایشگاه نفت اصفهاننانوفیلتراسیون
سال شروع پژوهش: ۱۳۹۰

اهداف:

  • حذف آلودگی های بیولوژیک آب به منظور افزایش بهره وری غشا در سیستم های تصفیه آب با استفاده از فیلترهای آلوستینا
  • کاهش قابل توجه رشد میکروارگانیسم ها در سطوح بین صفحات غشایی اسمز معکوس
  • کاهش میزان باکتری های موجود در آب تا میزان %۹۹

نتایج و دستاوردهای طرح پژوهشی نانوفیلتراسیون :

  • بهره گیری از خاصیت ضد کلیفرم نانو فیلترهای شرکت نانو واحد صنعت، کاهش قابل توجه میکروارگانیسم ها و جلوگیری از تکثیر آن ها در آب و سطح صفحات غشا
  • کاهش میزان رسوب در سطح غشا و در نتیجه افزایش عمر مفید غشا
  • کاهش میزان کلیفرم های موجود در پساب بهداشتی پالایشگاه با استفاده از سیستم جدید طراحی شده در شرکت نانو واحد صنعت
  • کاهش میزان میکروارگانیسم های موجود درآب

تاثیرات تحقق پروژه:

  • افزایش عمر مفید غشا در سیستم تصفیه آب و پساب
  • کاهش مصرف انرژی در سیستم پمپاژ به دلیل کاهش فشار مورد نیاز برای غشا
  • کاهش هزینه تصفیه آب و پساب در پالایشگاه

آب از ضروری­ترین عناصر حیات بر روی کره زمین است و یک سرمایه ملی محسوب می­شود. در سال­های گذشته، انرژی، مهمترین سرمایه ملی کشورها بوده، اما در آینده نزدیک، آب در ردیف نخستین سرمایه ملی کشورها قرار خواهد گرفت. به گفته کارشناسان، برای انرژی جایگزین هایی البته نه چندان ارزان تر اما قابل دسترس وجود خواهد داشت. درحالی که برای آب، این مایه حیاتی، جایگزینی وجود ندارد و به همین دلیل تأکید فراوانی بر صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آن شده است. از سویی توانایی بازیافت آب برای مصارف گوناگون از دغدغه های اساسی در جوامع می باشد.
به طور معمول یکی از مراحل تصفیه آب و پساب، افزودن مواد شیمیایی مختلف به آنهاست که این مواد برای سلامتی انسان مضر و دارای اثرات زیست محیطی نامطلوب می باشد. برای مثال باقیمانده ترکیبات آلومینیم که به عنوان منعقد کننده در تصفیه آب استفاده می شود، می تواند باعث بیماری آلزایمر (فراموشی) شود. در صورتی که با استفاده از فناوری های نوین از جمله فناوری های نانو، کلیه ذرات معلق، ویروس ها و باکتری های آب بدون نیاز به هیچ گونه مواد افزودنی از بین خواهد رفت.
در فناوری نانو با بکارگیری روش های متنوعی می توان پساب های آلوده را برای مصارف کشاورزی و صنعتی تصفیه و بازیافت کرد. همچنین فناوری نانو ، به عنوان یکی از راهکارهای مدیریتی، به عنوان جبران کننده زیان های زیست محیطی ناشی از ضایعات صنعتی شناخته می شود. فناوری نانوفیلتراسیون فعال، از جمله فناوری های نوین در این راستا می باشد. از مزایای استفاده از نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و پساب می توان به حذف نمک های چندظرفیتی مانند آهن و منگنز، امکان تولید آب تصفیه شده در مقیاس وسیع، کاهش گرفتگی غشا به علت خاصیت خود تمیزشوندگی سیستم تصفیه آب، حذف باکتری و میکروارگانیسم ها، حذف آلاینده­های آلی و نیز از بین بردن اثرات مخرب زیست محیطی پساب، حفظ مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت انسان در آب، حذف کدورت و سختی آب و عدم نیاز به افزودن مواد شیمیایی زیان آور اشاره کرد. لازم بذکر است، حذف یا کشتن میکروارگانیسم­ها، یک مرحله مهم در تصفیه آب های صنعتی است. زیرا این موجودات در آب با رشد ناخواسته خود در لوله­ ها و تانک ها سبب آلودگی بیولوژیکی شده و مشکلات ناشی از آن، از آلودگی شیمیایی هم بیشتر است.
در این طرح پژوهشی، با بهره گیری از فناوری نانو فیلتراسیون فعال، از نانوفیلترهای ترکیبی پوشش داده شده، در مسیر انتقال آب، قبل از سیستم غشایی به منظور بهره گیری از خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی محصول و کاهش قابل توجه میکروارگانیسم­های مضر و جلوگیری از تکثیر آنها در سطح صفحات غشا استفاده می شود.
نانوفیلتراسیون

فناوری نانوفیلتراسیون